Strudel z jarmużem vel jarmużopita

Pamiętacie spanakopitę, albo sposób na dynię? Tak, nadszedł czas na jarmuż, który ostatnio przeżywa wielki powrót na polskie stoły. I dobrze, bo jarmuż smacznym i zdrowym jest.


Jarmużopita
Składniki:
Farsz:
350 g jarmużu
4 średnie cebule
4 jaja
6 ząbków czosnku
500 g sera białego
1 pęczek koperku
2 łyżeczki oregano
1 łyżeczka tymianku
1/2 łyżeczki kurkumy
chilli, sól, pieprz do smaku

Ciasto:
250 g mąki pszennej
1 jajo
10 kropli octu winnego
szczypta soli
125 ml wody
1 łyżka oleju + olej do posmarowania ciasta

Przygotowanie:
Postępowanie jest dokładnie takie samo jak w przypadku spanakopity. Do dzieła więc. Mąkę przesiej na stolnicę. Wodę dobrze wymieszaj z jajkiem, octem, oliwą i solą. Do mąki stopniowo dodawaj płyn i zarabiaj ciasto nożem lub skrobką. Gdy składniki się połącza wyrabiaj ciasto przez 5 - 7 minut, aż zrobi się jednolite, elastyczne i gładkie (dobrze jak wybijesz je kilka razy o blat lub stolnicę). Uformuj ciasto w kulę, posmaruj delikatnie olejem, przykryj talerzem lub miseczką i zostaw na około 30 minut.

Jarmuż umyj i pokrój w wąskie paski. Cebule obierz, pokrój i zeszklij na oleju. Na patelnię dodaj jarmuż i duś, aż liście stracą wyraźnie na objętości.  Widelcem rozdrobnij ser, dodaj przestudzone, uduszone warzywa, jaja i wymieszaj do osiągnięcia jednolitej masy. Dopraw do smaku czosnkiem, solą, pieprzem, , resztą ziół i przypraw.

Teraz czas na ciasto. Kulka wystarczająco już odpoczęła, weź więc spory kawałek materiału, oprósz go mąką i ułóż na nim kawałek ciasta. Rozwałkuj lekko w prostokąt, posmaruj olejem i zacznij rozciągać - najlepiej od środka ku brzegom, które naciągniesz na samym końcu. Ciasto powinno być bardzo cienkie (powinno widać pod nim ściereczkę, na której ciasto jest ułożone). Kiedy ciasto będzie już rozciągnięte posmaruj je olejem. Następnie nałóż na jeden z węższych końców farsz, uformuj go w prostokąt. Chwyć brzeg materiału, na którym znajduje się ciasto z farszem i podnosząc go lekko zacznij zwijać ciasto w rulon, podciągając materiał posuwaj się do przodu. Kiedy dotrzesz do końca przełóż zawijańca na blachę lekko posmarowaną oliwą. Podwiń brzegi, posmaruj olejem.

Piecz w temperaturze 220 ⁰C przez około 40 minut. Ciasto powinno nabrać pięknego rumianego koloru. Jedz na ciepło lub zimną... jak wolisz. W obu przypadka taki piróg smakuje dobrze.

Komentarze

Popularne posty