Pełnoziarnista chałka z pestkami dyni i żurawiną

Ostatnio obiecałam sobie, że przy okazji niedzielnego pieczenia chleba, będę też walczyć z chałą. Ciasto jak ciasto. W sumie filozofii większej nie ma, ale i tu mogą pojawić się różne wariacje. Ważniejsza jest jednak dla mnie nauka plecenia. Dziś będzie na siedem...ale zanim poplotę, pokażę taką sprzed dwóch tygodni, z mąki pełnoziarnistej i plecioną na pięć.


Pełnoziarnista chałka z pestkami dyni i żurawiną

Składniki:
400g mąki pszennej pełnoziarnistej
100g mąki pszennej chlebowej
7g drożdży instant
300g mleka lub wody
1 łyżeczka soli
1 garść żurawin
1 garść pestek dyni
2 łyżki oleju dyniowego ev
1 jajko
1 łyżeczka miodu

Przygotowanie:
Wszystkie składniki prócz oleju, żurawiny i pestek, wyrób na gładkie, elastyczne ciasto. Na końcu wrób nasiona, suszoną żurawinę i olej dyniowy. Następnie włóż ciasto do lekko naoliwionej misy i pozwól mu wyrosnąć w ciepłym miejscu przez ok. 1,5 - w połowie czasu warto ciasto złożyć. Po ty czasie zarób ciasto na stolnicy posypanej delikatnie mąką. Podziel je na 3,5 lub 7 części, uturlaj wałki i zapleć warkocz (ciasto możesz włożyć w keksówkę). Gotowa chałka powinna wyrastać przez ok. 0,5 godziny.


Kiedy ciasto wyraźnie zwiększy objętość, upiecz chałę w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Chałka powinna się wyraźnie zrumienić, co zajmie jej jakieś 40 minut.

Komentarze

Popularne posty