Dżem bananowy z truskawkami

Lubimy łowić promocje, nic nie smakuje tak dobrze, jak myśl, że kupiło się coś za połowę ceny :) Szczęśliwym trafem wpadło nam w łapki 5 kilogramów pięknych, dojrzałych bananów. Pierwsza myśl - wino bananowe - niestety moce przerobowe są wstrzymane przez piwnicę pełną zeszłorocznych nastawów, które dojrzewają do butelkowania. Nie wino, to przetwory - przepyszne dżemy bananowe. Szybkie, łatwe i pyszne! Z ponad 5 kilogramów owoców w skórkach (minus parę bananów pożartych w międzyczasie) uzyskaliśmy ok 21 małych słoików. Wersje, które powstały to: banan z truskawką i pieprzem, banan z malinami z nalewki, banan z ananasem.


I.  Banan z truskawkami i pieprzem:
Składniki:
- 1 kg obranych bananów
- 400 g słodkich truskawek
- łyżka stołowa pieprzu (użyliśmy czarnego)
- 50 g cukru waniliowego (domowy, powstały przez zasypanie lasek wanilii zwykłym cukrem)
- 350 g cukru
- opakowanie żelfixu 3:1

Przygotowanie:
Banany obieramy, kroimy lub w inny sposób rozdrabniamy (można np. tłuczkiem do ziemniaków), wrzucamy do garnka o grubym dnie i smażymy aż się zaczną rozpadać. Dodajemy truskawki pokrojone w połówki, lub wyjątkowo duże okazy w ćwiartki. Podsmażamy razem przez chwilę, aby truskawki również nieco zmiękły. Dodajemy grubo utłuczony w moździerzu pieprz (jeśli ktoś nie lubi takich eksperymentów i połączeń smaków - może pieprz ominąć). Dodajemy żelfix, doprowadzamy do zagotowania, następnie wsypujemy cukier i smażymy około 2 minut. Gotowy dżem pakujemy do małych słoiczków, zakręcamy, odstawiamy zakrętką w dół. Po wystudzeniu opisujemy słoiki i gotowe.

II. Banany z malinami nalewkowymi:
Składniki:
- 1 kg obranych bananów
- 400 g malin z zeszłorocznej nalewki
- 50 g cukru waniliowego (domowy, powstały przez zasypanie lasek wanilii zwykłym cukrem)
- 350 g cukru
- opakowanie żelfixu 3:1

Przygotowanie:
Tak jak przy bananach z truskawkami, jedyna różnica, że zamiast truskawek dajemy maliny.

III. Banany z ananasem
- 1 kg obranych bananów
- 1 sztuka dojrzałego, soczystego, słodkiego ananasa
- 50 g cukru waniliowego (domowy, powstały przez zasypanie lasek wanilii zwykłym cukrem)
- 350 g cukru
- opakowanie żelfixu 3:1

Przygotowanie:
Dla odmiany najpierw smażymy ananasa, gdy zmięknie, nieco się rozpadnie (można mu pomóc dolewając na początku nieco wody) dodajemy banany. Smażymy do czasu aż część bananów się rozpadnie, ale będą nadal widoczne cząstki nierozpadnięte. Następnie standardowo: żelfix, cukier, słoiki, zjedzenie.

Smacznego.

ps. Do zdjęć pozowała wersja 4 - z rodzynkami i żurawiną :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty