Bananowy song

Właśnie dziś w radiowej Trójce poruszali kwestie wekowania. Jakoś zdziwił mnie fakt, że to niby tylko gospodynie domowe pełną gębą i to na dokładkę na Kaszubach robią przetwory, bo młodzi już wcale, a wcale...  Ta... ja ani stara, ani pełną gębą (no chyba, że akurat coś smacznego miele), a już na pewno do Kaszub to mam hen, hen, albo i jeszcze dalej. No i nie dość, że gotuję to i przetwory jeszcze robię. A w Trójce tak stereotypowo, że młodzi to już wcale? Że nic? Że to taki wyjątek? No ja nie zauważyłam, szczególnie jak wlezę na pierwszy lepszy kulinarny blog, a w sieci jest ich nie mało. Zresztą na Panią Redaktor też się posypała lawina czego to dobrego młodzież nie robiła. I my też robiliśmy, bo gorsi nie jesteśmy, tym razem wyszły nam bananowe słoiczki w dwóch odsłonach.


Bananowy dżem z rumem i rodzynkami

Składniki:
1 kg obranych bananów
skórka otarta  z jednej cytryny
sok z 2,5 cytryny
100 gr cukru
1 opakowanie żelfixu/dżemixu, czy innego mixu na bazie pektyn
100 ml rumu (nasz bardzo mocarny procentowo, ale co kto ma i lubi)
garść rodzynek

Przygotowanie:
Banany pokrój w plasterki lub półtalarki, wrzuć do rondla, dodaj skórkę i sok z cytryny. Przesmaż chwilę by owoce lekko się rozpadły. Dodaj rum, sparzone rodzynki i żelfix. Wymieszaj wszystko dokładnie i doprowadź do wrzenia. Następnie dodaj cukier i smaż prze kilka minut, do uzyskania pożądanej konsystencji. Gorący dżem przełóż do słoików, które po zakręceniu odstaw dnem do góry.

Bananowy dżem z nektarynką i imbirem

Składniki:
700 gr obranych bananów
300 gr wypestkowanych nektarynek
skórka otarta z dwóch cytryn
sok z 2,5 cytryny
kawałek świeżego imbiry wielkości damskiego kciuka (a właściwie wedle gustu do smaku)
50 ml wody
250 gr cukru
1 opakowanie żelfixu/dżemixu, czy innego mixu na bazie pektyn


Przygotowanie:
Banany pokrój w plasterki lub półtalarki, a nektarynki na ósemki a następnie na niezbyt grube plasterki. Owoce wrzuć do rondla, dodaj skórkę i sok z cytryny, starty imbir i wodę. Przesmaż chwilę by owoce lekko się rozpadły. Wymieszaj wszystko dokładnie z żelfixem i doprowadź do wrzenia. Następnie dodaj cukier i smaż prze kilka minut, do uzyskania pożądanej konsystencji. Gorący dżem przełóż do słoików, które po zakręceniu odstaw dnem do góry.


Dżemy proponuję spasteryzować, ot na wszelki wypadek -mała ilość cukru. Około 10 minut powinno wystarczyć.

Komentarze

  1. taki dżem to łyżkami bym wyjadała:) Pozdrawiam i zapraszam do siebie na konkurs :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty