Pszenno-razowy na żytnim zakwasie

Ot taki mój wynalazek. Mniej lub bardziej udany, bo wg mnie oczywiście bezkształtny - tak się kończy brak koszyków. Niemniej jednak w smaku dokładnie taki jak trzeba. I co najważniejsze - nie pękł!


Chleb pszenno-razowy na zakwasie żytnim


Składniki:
200 g zakwasu żytniego
700 g mąki pszennej chlebowej
200 g mąki pszennej razowej (typ 2000)
700 g letniej wody
5-10 g drożdży (można pominąć)
14 g cukru
2 łyżeczki soli
2 łyżki oleju lnianego
Dodatki:
orzechy włoskie ok 80 g
kilka oliwek pokrojonych w plasterki
1 łyżeczka świeżego, posiekanego rozmarynu

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki ciasta i zagniataj przez kilka minut, aż uzyskasz elastyczne ciasto - będzie trochę lepkie i takie właśnie ma być. Następnie umieść ciasto w sporej misie przykryj folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia na ok 3 godziny - w tym czasie złóż ciasto dwukrotnie.

Z tej ilości ciasta powstają dwa sporych rozmiarów bochenki. Zazwyczaj więc eksperymentuje z dodatkami. Idąc moim śladem podziel ciasto na pół i wrób dodatki - jeden bochenek z orzechami włoskimi, drugi z oliwkami i rozmarynem. Przełóż do natłuszczonej formy oprószonej mąką i odstaw na ok 3 godziny do wyrośnięcia. 

Piekarnik nagrzej do 240 °C piecz chleb przez 20 minut w naparowanym piekarniku. Później zmniejsz temperaturę do 210 °C i piecz przez kolejne 40-50 minut. Chleb jest idealnie upieczony kiedy postukamy od spody wydaje głuchy dźwięk.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty